Категорії
Визначні місця
Колегіальний костел Пресвятої Діви Марії PDF Друк
Середа, 02 липня 2014, 12:22

В нашому місті знаходиться величезна кількість архітектурних та духовних пам'ятників, що тим чи іншим чином відіграли свою роль в історичному становленні Івано-Франківська. Колегіальний костел Пресвятої Діви МаріїВ нашому місті знаходиться величезна кількість архітектурних та духовних пам'ятників, що тим чи іншим чином відіграли свою роль в історичному становленні Івано-Франківська. Одним з таких пам'ятників є споруда колегіального костелу Пресвятої Діви Марії, що зараз вважається другою, після міської Ратуші, найстарішою будівлею обласного центру.

На жаль, про точну дату заснування костелу невідомо й до нині. Проте історія пам'ятає багато інших важливих фактів з життя споруди. Єдине, в чому впевнені всі історики нашого краю, це те, що дерев'яна будівля храму існувала ще до отримання нашим містом Магдебурзького права. Таким чином, стіни костелу, вірогідно, почали зводити одночасно з будівництвом фортечних мурів. Також достеменно відомо, що меценатом та покровителем колегіального костелу був засновник Івано-Франківська - Андрій Потоцький - відомий магнат, рід якого відомий не тільки в Україні та Польщі, але й далеко за межами східної Європи. Бажаючи зробити місто не тільки відомим торгівельним центром, але й оплотом духовності римо-католиків на території Галичини, князь Потоцький віддав наказ про зведення дерев'яного храму, що і став зародком парафії.

 
Івано-Франківська міська Ратуша: унікальна споруда з не легкою долею PDF Друк
Середа, 02 липня 2014, 12:23

Як і у всіх міст нашої держави, в Івано-Франківську є багато споруд, якими пишаються місцеві жителі, та заради яких до нас приїздять багато туристів з інших країн. Івано-Франківська міська Ратуша: унікальна споруда з не легкою долеюЯк і у всіх міст нашої держави, в Івано-Франківську є багато споруд, якими пишаються місцеві жителі, та заради яких до нас приїздять багато туристів з інших країн. Основною з усіх цих будівель більшість жителів вважають саме міську Ратушу. І вони по своєму праві, адже наша Ратуша пережила, разом зі стародавніми івано-франківськими стінами, всі години радості і горя, достойно зустріла небезпеку в обличчі ворогів, кілька разів за свою історію буда зруйнована вщент. Проте жителі нашого міста відбудовували її, кожен раз робили стіни ще міцнішими, а фасади ще красивішими, щоб вороги бачили, що дух жителів Прикарпаття не вдасться зруйнувати нікому.

Варто відзначити, що Ратуша в Івано-Франківську - єдина на даний момент будівля такого типу, що побудована в стилі модерн. Навіть не дуже досвідчений мандрівник зможе з впевненістю підтвердити, що такої Ратуші, як в нашому місті, більше немає ніде. Окрім цього, наша Ратуша є найвищою спорудою в Івано-Франківську, її верхівку видно далеко з околиць міста. Будівля Ратуші розташована в самому центрі міста, на площі Ринок. Сучасна головна споруда обласного центру є п'ятою за рахунком міською Ратушею. Саме тому вона й виконана в новому стилі. Перша споруда Ратуші, як і всі тогочасні будівлі, була зведена з дерева. Проте після війни з турками, вона була майже повністю знищена. Нова Ратуша будувалась мурованою, проте і вона простояла не довго. З кожним будівництвом споруди, міські майстри намагались спорудити не просто красиву, але й достатньо надійну Ратушу. Проте кожен раз вона виявлялась слабшою за ворожі боєприпаси.

 
Воскресенський собор – архітектурний шедевр нашого міста PDF Друк
Середа, 02 липня 2014, 12:24

Як сказав колись один відомий мудрець, в кожному місті повинен бути свій шедевр архітектури, котрий радо відвідують гості населеного пункту. Є така будівля і в Івано-Франківську, а назва цій старовинній прекрасній споруді - кафедральний Воскресенський собор. Воскресенський собор – архітектурний шедевр нашого містаЯк сказав колись один відомий мудрець, в кожному місті повинен бути свій шедевр архітектури, котрий радо відвідують гості населеного пункту. Є така будівля і в Івано-Франківську, а назва цій старовинній прекрасній споруді - кафедральний Воскресенський собор. Стіни приміщень собору оберігають таємниці історії нашого міста ще з 1763 року, тобто з дня урочистого відкриття храму.

Будівництво Воскресенського собору було розпочате в далекому 1753 році потомком славного роду Потоцьких - Станіславом. Як було заведено на той час, перше, що бралось до уваги під час спорудження будівель  такого типу і статусу, це зовнішній вигляд храму. Не став виключенням і кафедральний собор. Архітектура будівлі характеризується як один з найвизначніших прикладів австрійсько-баварської школи з чіткими рисами класицизму. Іншими словами, будівельники акцентували увагу на масивних вежах, верхівки яких оформлені в гуцульському стилі.

 
Палац родини Потоцьких: символ розкішного життя засновників міста PDF Друк
Середа, 02 липня 2014, 12:25

Це й не дивно, адже з самого початку заснування Івано-Франківська, планувалося створити фортецю, котра б змогла витримати навали чисельних ворогів тодішньої Польщі. Палац родини Потоцьких: символ розкішного життя засновників містаНаше місто здавна славиться своїми фортифікаційними укріпленнями. Це й не дивно, адже з самого початку заснування Івано-Франківська, планувалося створити фортецю, котра б змогла витримати навали чисельних ворогів тодішньої Польщі. Окрім укріплених стін, частини яких збереглись і до наших днів, на території міста знаходиться древнійзамок родини Потоцьких. Міцні мури замку не змогли зберегти свою цілісність до наших днів, проте деякі складові частини всього замкового комплексу все ж простояли, на інших локаціях ведуться роботи по реставрації.

Укріплений замок в Станиславові був закладений в далекому 1672 році. Анджей Потоцький планував створити замок не тільки як укріплене багатоповерхове житло, але й як розкішний особняк, в якому повинна була проживати сім'я шляхтича, та зустрічатись гості з королівських сімей Європи. Процес будівництва палацу проходив в декілька етапів. Першим таким періодом керував відомий в Європі архітектор Франсиско Корасіні, а після 1679 року князь запросив для роботи на цій посаді К. Бенуа. До складу замкового комплексу входив трьохповерховий палац, який оточували оборонні укріплення та величні бастіони, бокових службових будівель, та величезного парку, який висадили в центрі комплексу.

 
Музей Олекси Довбуша в Космачі PDF Друк
Середа, 02 липня 2014, 12:26

Прикарпаття здавна славиться своїми архітектурними пам'ятниками, древніми храмами. Є в нашому краї велика кількість музеїв. Вони знаходяться не тільки на території Івано-Франківська, але й по всій нашій області. Музей Олекси Довбуша в КосмачіПрикарпаття здавна славиться своїми архітектурними пам'ятниками, древніми храмами. Є в нашому краї велика кількість музеїв. Вони знаходяться не тільки на території Івано-Франківська, але й по всій нашій області. Всі ці культурно-історичні заклади зможуть розказати своїм відвідувачам про історію, побут, культурний розвиток та визначних людей, що зіграли свою вагому роль в історію нашого краю.

Побувавши на Прикарпатті, не можливо оминути стороною музей Олекси Довбуша, що знаходиться в мальовничому куточку Косівського району, селі Космач. В 1970-х роках покутський краєзнавець Михайло Дідишин викупив будинок, що належав до того Степану Дзвінчуку. Згідно з легендою, в усьому будинку було вбито українського героя Олексу Довбуша. З того часу, будинок який перевезли і встановили у дворі Михайла Дідишина, став приватним музеєм, який можуть відвідати всі шанувальники видатного українського визволителя. Окрім самого будинку з експонатами, всю композицію комплексу доповнює пам'ятник О. Довбушу, який власноруч витесав Михайло Дідишин. Урочисте відкриття пам'ятника відбулось 3 липня 1988 року в присутності близько 2 тисяч чоловік, серед яких були й відомі культурні діячі Прикарпаття.

 
Розкішний фонд краєзнавчого музею Івано-Франківська PDF Друк
Середа, 02 липня 2014, 12:26

Як сказав один відомий прикарпатський краєзнавець, наша культура - це те, чим ми повинні пишатись, та оберігати. Ми повинні вивчати історію становлення своєї держави, в чому нам зможе допомогти краєзнавчий музей в Івано-Франківську. Розкішний фонд краєзнавчого музею Івано-ФранківськаЯк сказав один відомий прикарпатський краєзнавець, наша культура - це те, чим ми повинні пишатись, та оберігати. Ми повинні вивчати історію становлення своєї держави, в чому нам зможе допомогти краєзнавчий музей в Івано-Франківську. Тим паче, що фонду цього музею може позаздрити не один культурний заклад України.

Одним з найстаріших культурних закладів Івано-Франківська є краєзнавчий музей, який відкрився 1 травня 1940 року. На час відкриття заклад знаходився по вул. Галицькій, 7. Музей складався з декількох відділів: історичного, природничого, відділу народної творчості та книгарні. Фонди цих відділів налічували приблизно 15500 експонатів. До їх числа входили збірки музею Покуття, збірки гуцульської культури та невелика кількість приватних колекцій. Під час другої світової війни частина велика кількість експонатів була вивезена в східну частину СРСР, і назад їх повернути не вдалось. Багато експонатів було розграбовано окупантами в самому приміщенні краєзнавчого музею Івано-Франківська. Після цього музей було закрито.

 
Унікальна експозиція обласного художнього музею Івано-Франківська PDF Друк
Середа, 02 липня 2014, 12:27

Серед числа всіх культурних закладів нашого міста, обласний художній музей в Івано-Франківську відзначається краєзнавцями як справжня перлина культурної спадщини Прикарпаття. Унікальна експозиція обласного художнього музею Івано-ФранківськаСеред числа всіх культурних закладів нашого міста, обласний художній музей в Івано-Франківську відзначається краєзнавцями як справжня перлина культурної спадщини Прикарпаття. У великому приміщенні колишнього костьолу Непорочного Зачаття Діви Марії, що був збудований в XVII столітті, музей успішно існує х 1980 року. Під дахом будівля зібраний величезний фонд з 15 тис. експонатів від майстрів України та інших держав.

Зокрема, варто відзначити творіння західноукраїнських малярів та скульпторів, що на протязі життя творили в стилі європейського класицизму. Серед музейних експонатів безумовно стануть цікавими для відвідувачів культурного закладу 6 скульптур Пінзеля, а також шедеври українських малярів Івана Труша, Ярослава Пстрака, Корнила Устияновича та Олекси Новакіського. Найцінніші експонати музею знаходяться в експозиційному залі закладу. Серед них древній іконопис XVI століття, а також скульптурні шедеври в стилі бароко, авторами яких є Конрат Кутченрайтер, Діонез Станетті, Томас Гуддер. Відвідувачі музею не зможуть пройти осторонь картин братів Унтербергів. Для поціновувачів старовинної церковної літератури, в стінах закладу знаходиться колекція унікальних рукописів, що в різні періоди видавались у Львові та Почаєві.

 
Унікальний музей родинних професій в Івано-Франківську PDF Друк
Середа, 02 липня 2014, 12:29

Одним з найцікавіших культурних закладів в Івано-Франківську є музей родинних професій. Заклад є сьогодні єдиним в своєму роді музеєм на території всієї області.  Унікальний музей родинних професій в Івано-ФранківськуОдним з найцікавіших культурних закладів в Івано-Франківську є музей родинних професій. Заклад є сьогодні єдиним в своєму роді музеєм на території всієї області. Засновником музею став заслужений журналіст нашої країни Роман Фабрика. Ініціатор та власник музею спорудив для свого дітища окрему споруду на великому подвір'ї, та на протязі 9 років колекціонує різноманітні знаряддя праці та предмети побуту, якими користувались в різні історичні періоди члени родин Фабрик.

З початку існування музею, цей заклад відвідали приблизно 8 тис. чоловік. Тут побували відомі в Україні краєзнавці, кореспонденти, школярі та студенти. Всі вони залишали тільки позитивні відгуки про цей унікальний заклад. Окрім оглядин музею, пан Роман пропонує увазі всіх бажаючих відвідувачів прослухати усні лекції по історії Прикарпаття, де розповідає про освоєння жителями нашого регіону різноманітних знарядь праці.

 
Музей М. Черемшини в мальовничому Снятині PDF Друк
Середа, 02 липня 2014, 12:30

Численна кількість музеїв, що знаходяться не тільки в самому Івано-Франківську, але й на території всієї області, характеризують наш край як місцевість з культурною спадщиною. Музей М. Черемшини в мальовничому СнятиніЧисленна кількість музеїв, що знаходяться не тільки в самому Івано-Франківську, але й на території всієї області, характеризують наш край як місцевість з культурною спадщиною. До числа культурних закладів, завдяки яким Прикарпаття відоме серед етнологів та культурознавців, входить літературно-меморіальний музей Марка Черемшини, що знаходиться в мальовничому Снятині.

Культурний заклад було засновано 17 липня далекого 1949 року. За приміщення для музею було взято дім, де раніше проживав відомий на території краю письменник. Заснувала музей дружина Марка Черемшини Наталія Семанюк, котра була завідуючою музею на протязі 25 років.

Експозиційний фонд музею розміщений в 7 кімнатах будинку, дві з яких мають статус меморіальних: робочий кабінет творця та гостинна кімната. В 4-ох приміщеннях закладу знаходяться експонати, що зможуть розповісти про увесь життєвий та творчий шлях митця. В цих кімнатах знаходяться особисті речі письменника, фотографії, книги з бібліотеки письменника. Серед експонатів музею представлені увазі відвідувачів також речі дружини М. Черемшини, пані Наталії. Серед них ілюстрації до творів чоловіка, фотографії, власні твори. Загальна кількість експонатів музею нараховує понад 4 тис. експонатів, якими користувались представники сім'ї Черемшини.