Спорт в закладах освіти Івано-Франківська

PDF Друк
Понеділок, 07 липня 2014, 14:53

Заняття фізичним вихованням і спортом залишається одним із пріоритетів в українському суспільстві, що відбувається не всупереч, а в тісному тандемі з навчально-виховним процесом у сучасних закладах освіти. Такий вагомий пласт роботи, а це  організаційна та координуюча функції, покладається на обласне відділення (філію) Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України.

Дану структуру очолює досвідчений і перспективний фахівець нової генерації з чималим багажем напрацювань у галузі фізичної культури і спорту, засновник обласного фізкультурно-спортивного товариства «Спартак», заслужений працівник фізичної культури і спорту України Михайло Стефанків.  З ним ми поспілкувались про освітянський спорт Івано-Франківщини, сучасні виклики й перспективне бачення.

Цими днями виповнюється річниця з часу, коли Ви очолили Івано-Франківське обласне відділення (філію) Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України. Михайле Федоровичу, згадуючи липень 2013 року, з чого розпочинали?

Насамперед, я спробував вималювати ідею, яка згуртує колектив та націлить на нелегку діяльність. Ми спільно усвідомили, що заняття фізичною культурою –засіб для розв’язання завдань оздоровлення та гармонійного розвитку особистості. А здоров’я, за визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, – це стан повного фізичного, духовного та соціального добробуту людини, а не лише відсутність у неї хвороб та фізичних вад.

Сьогодні жоден свідомий громадянин держави не може залишатись стороннім споглядачем тих напружених подій, що відбуваються в Україні. І  молоде покоління стає надзвичайно активним учасником революційних перетворень, йому необхідна психологічна реабілітація. Саме фізична активність та заняття спортом допоможуть йому  позбутись негативу, наповнюючись здоровими емоціями для впевненого поступу в європейське майбутнє.

З екранів обласного телебачення, освітянських сайтів, шпальт преси впродовж року громадськість довідувалась про різні спортивні заходи, що проходили на всіх рівнях.

Так, незважаючи на нелегкий час, обласне відділення активно працює. За останнє півріччя проведено 75 заходів, у яких у фінальній частині взяли участь понад п’ять тисяч учнів і студентів. І  цьому я завдячую фаховості працівників – справжньої команди професіоналів. « Кадри вирішують все». У сучасному світі – це не лише відома фраза, а й керівництво до дії. Яким б ідеальним не був керівник і його стратегія, без згуртованої, професійної, грамотної роботи команди необхідних результатів не досягти. Переконаний, правильно підібрані кадри та управлінський менеджмент – це вже успіх. Я аналізував і показники у роботі, і бажання працювати. Мені, як керівнику, хочеться відзначити належну роботу працівників відділення – Анатолія  Шиманського, відмінника  освіти України, Василя Бойчука, почесного працівника фізичної культури і спорту України, Надії Вовк, Івана Харука. Тому хай не видається випадковістю такий напрям діяльності, як відбір, селекція кадрів.

Оскільки у спортивних школах формується основний авангард фізично загартованої молоді, тому які зміни відбулись у їхньому функціонуванні? Чого Вам, як очільнику освітянського спорту, вдалось досягти порівняно з попередниками, хто супроводжував на цьому шляху?

На обласному рівні нам, як ніколи раніше, вдалось налагодити тісні робочі взаємини, напрацювати спільний план дій з департаментом освіти і науки, сім’ї, молоді та спорту обласної державної адміністрації, зокрема, його директором Сергієм Дерев’янком. Ми разом зрозуміли, що наше бачення розвитку освітянського спорту спрямоване до єдиної цілі – фізичного гарту молодого покоління, що можливе через створення належної матеріально-технічної бази з відповідним забезпеченням, вдалий підбір кадрового персоналу та розширення масового спорту, що веде до високих досягнень.

Спільно з департаментом освіти і науки, молоді та спорту обласної державної адміністрації затверджено Положення про раду директорів, на основі якого створено дорадчий орган Раду директорів ДЮСШ та СДЮШОР. До складу Ради ввійшли досвідчені професіонали з високим рівнем знань,діяльність яких націлена в трьох основних напрямах: вміння подбати про власну спортивну базу з відповідним матеріально-технічним забезпеченням, по-друге,вдало підібраний адміністративний та тренерський персонал, по-третє, присутня масовість, що народжує спорт вищих досягнень, тобто знають, як виховати і втримати еліту спорту. Головою Ради обрано Олійника Петра Михайловича – директора Калуської ДЮСШ. Членами ради є Попадинець Петро Володимирович – директор Івано-Франківської ДЮСШ №3, Даниляк Ігор Миколайович – директор Рогатинської СДЮСШОР, Заслужений тренер України з кульової стрільби, Воронюк Василь Іванович – директор Коломийської районної ДЮСШ, Хмуляк Василь Васильович – директор Коломийської ДЮСШ №1, Заслужений тренер України з  вільної боротьби.

Спільно з Радою директорів уже заслухано  10 спортивних шкіл, робота яких виноситься на президію обласного відділення. Нею ж рекомендовано департаменту освіти і науки, сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації заслухати на колегії роботу окремих спортивних шкіл, що передбачає звіт щодо поточної діяльності та плану на перспективу.

Затверджено старших тренерів з видів спорту, кураторів спортивних шкіл, окремим наказом закріплені за видами спорту працівники обласного відділення. Розроблено положення про директора спортивної школи з  додатковими вимогами, проект Типового положення про дитячу юнацьку спортивну школу. Визначені пріоритетні види спорту. Окреслені питання рекомендаційного характеру щодо відродження співпраці між тренером та викладачем фізичного виховання загальноосвітньої школи, що забезпечить розвиток у містах, районах тих видів спорту, які культивуються в спортивних школах.

Уже стало доброю традицією проведення  турнірів: з плавання, присвяченого пам’яті заслуженого тренера України Фронзея Я. М. (Снятинська ДЮСШ), 49-го Міжнародного турніру на призи Олекси Довбуша з вільної боротьби (Коломийська ДЮСШ № 1), легкоатлетичного турніру «Гуцульщина»  (Коломийська ДЮСШ № 1), з гандболу, присвяченого М. Батурі (Городенківська ДЮСШ), гандболу, присвяченого пам’яті олімпійського чемпіона Валерія Гасія (Коломийська районна ДЮСШ), спортивної гімнастики «Зірки Прикарпаття» (Івано-Франківська СДЮСШОР) та інших.

 

 

На яких пріоритетах побудована робота в дошкільному, загальноосвітньому  навчальних закладах?

Сьогодні перспективним напрямом є дошкільна освіта. Тому за прикладом інших обласних центрів плануємо визначати кращого вихователя року (інструктора з фізичного виховання). Хочу запевнити, що формуванню особистості дошкільника приділяємо не меншу увагу, чим учня та студента. Адже добре фізично загартована дитина з раннього віку зможе досягти високих спортивних успіхів у подальшому житті. Обласним відділенням проведено чимало спортивних заходів серед вихованців загальноосвітніх навчальних закладів, таких як «Діти – олімпійська надія», «Старти надій», «Козацький гарт», «Євробаскет-2015» тощо. На найближчий час одним із першочергових завдань виокремлюємо створення учнівської спілки.

Наскільки увагою обласного відділення охоплені  вищі та       професійно-технічні навчальні заклади?

Щодо професійно-технічних навчальних закладів минулого навчального року проведена комплексна спартакіада з дев’яти видів спорту. Вперше за часи діяльності відділення відкриття заходу відбулось на урочистому рівні за участю керівників департаменту освіти і науки, молоді та спорту обласної державної адміністрації, організаційного комітету, федерації легкої атлетики. Нами проводиться спільна робота з методоб’єднанням, а саме: планування секційних занять, відвідування відкритих уроків, огляд-конкурсів на кращу постановку фізкультурно-оздоровчої роботи. Відповідно до наказу департаменту освіти і науки, молоді та спорту обласної державної адміністрації затверджений організаційний комітет ВНЗ І–ІІ рівня акредитації, погоджено положення та програму проведення спартакіади. Обласним телебаченням висвітлено діяльність п’яти кращих навчальних закладів у програмі «Спортивний тиждень». Проведено засідання керівників кафедр з фізичного виховання ВНЗ ІІІ–ІV рівня акредитації. Як одне з основних питань розглядалось затвердження положення про проведення обласного фестивалю з ігрових видів спорту. Це дало позитивні результати, що позначилось на більшому зацікавленні керівників ВНЗ щодо підготовки спортивної молоді, її виступів у змаганнях.

Які заходи, на Вашу думку, найбільш помічені на спортивному просторі області?

Відповідно до Розпорядження голови обласної державної адміністрації обласним відділенням спільно з департаментом освіти і науки, сім’ї,  молоді та спорту облдержадміністрації на високому урочистому рівні підбито підсумки роботи за рік та відзначено талановиту молодь, усіх тренерів, кращих працівників галузі, ветеранів. Їх нагороджено грамотами обласної державної адміністрації та обласної ради, найвищою відзнакою області – медаллю «За заслуги перед Прикарпаттям», грошовими преміями. Варто відмітити, що такий захід відбувався вперше за період усього шляху діяльності відділення. Вважаю це добрим початком у нашій роботі, стимулом руху вперед – до спортивного олімпу.

Які успіхи обласного відділення у спорті  вищих досягнень?

У даному напрямі мною налагоджена робота на всіх рівнях – департамент освіти і науки, сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації, навчальні заклади. Насамперед, чітко відстежується вступ та навчання молоді у ВНЗ, укладання консолідованих заліків, проведення старшими тренерами відкритих показових тренувальних занять з видів спорту. Відбувається комплектування збірних команд з видів спорту системи освіти, входження спортсменів до збірних команд області, проведення навчально-тренувальних зборів. Основною бачиться участь у всеукраїнських та міжнародних змаганнях. Підтвердженням цього  є гідне представлення студентами Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника нашої області на Всесвітній Універсіаді  у м. Казань. Так, Марта Бойчук стала срібною призеркою з кульової стрільби, Олена Сайко – срібною призеркою з боротьби самбо. Вони удостоєні високої нагороди – Ордена княгині Ольги ІІІ ступеня.

Михайле Федоровичу, завдяки Вашим зусиллям покладений добрий  старт учнівському та студентському спорту. Тож якою дорогою поведете молодь?

Виходячи з прагнень теперішнього покоління, відповідь беззаперечна – до нового європейського життя, до перемог на міжнародних аренах, що відбуватиметься шляхом прилучення до загальносвітових стандартів у галузі здорового способу життя. Ми спільно повинні зробити фізичну культуру демократичною, загальноприйнятною,  пропагувати здоровий спосіб життя. Для освітянських  закладів це має виявитись у необхідності надати фізичному вихованню привабливості. Ми повинні переконати молодь у потребі займатись фізичною культурою і спортом, допомогти усвідомити, що примус тут неприйнятний. Тому так потрібні особистий підхід і демократичні методи роботи для кожного.

О.Василечко


Якщо Вам сподобався текст, натисніть на кнопку соцмереж

загрузка...