Автентична вишивка регіонів Прикарпаття у Краєзнавчому музеї

PDF Друк
Неділя, 13 липня 2014, 19:23

Зразки автентичної вишивки етнічних регіонів Прикарпаття презентувала у Краєзнавчому музеї Ірина Свйонтек. В експозиції показані авторські фотографії типажів в народних строях з Гуцульщини та Карпат – в одному залі, Прикарпаття, Бойківщини, Покуття та Опілля – в іншому. Пані Ірина стала справжньою хранителькою їхнього спадку. До неї, як до «ходячої енциклопедії», можна звернутися за «тлумаченням» традиційного народного одягу, за «перекладом» вишиваної мови візерунків. Для дилетанта вони — барвиста оздоба, а для неї, професіонала-пошуковця, — історичний артефакт.

Лікар за фахом, мистецтвознавець Ірина Свйонтек каже: серед численних схем нанесення візерунків, ближче до серця геометричний орнамент. Майстриня переконана: як мова може розповісти про походження людини, так про нього розповість й вишивка. Адже різні регіони мали власну колористику : Гуцульщина вишивала в холодних тонах, окрім Космача, який різко виділяється жовтогарячими барвами, Прикарпаття вибирало червоні відтінки, Верховинщина – синьо-фіолетові, Тлумаччина – чорні. Вже 44 роки жінка вивчає народну вишивку.

Наразі пані Ірина не встигла об’їздити навіть усі села рідної області. Але там, де побувала, люди добре пам’ятають «міську пані», яка з’являється на храмових святах під церквою і розпитує старих людей про давні назви візерунків, фотографує тих, хто прийшов на службу Божу в народному строї. Таких світлин у майстрині – понад 50 тисяч.

Дослідниця видала вже 4 мистецьких альбоми, ще три — підготовлено до друку. Вони можуть стати важливим матеріалом під час дослідження духовно-мистецької культури українського народу.

Оксана Середюк, Олександр Литвиненко, Новини на Вежі.


Якщо Вам сподобався текст, натисніть на кнопку соцмереж

загрузка...